Centar za dokumentiranje nezavisne kulture provodi redovni program edukacije volontera u koji se mogu uključiti svi zainteresirani za učenje o nezavisnoj kulturi i arhiviranje materijala s tog područja. Prijave se primaju do 23. rujna 2024. a program se provodi od 25. rujna do 1. prosinca 2024. Pozivamo sve zainteresirane volontere i volonterke da nam se jave na email: centar.booksa@gmail.com
Kroz djelatnost arhiviranja će se volonteri/ke upoznati s razvojem nezavisne kulture i civilnog društva u Hrvatskoj te steći osnovne vještine katalogizacije i digitalizacije građe radom na velikom korpusu materijala koji nisu dostupni kroz formalnu edukaciju. Volonteri/ke će također dobiti detaljan uvid u kontekst, uvjete i načine rada Centra te njegovu svrhu u polju nezavisne kulture.
Program je podijeljen u edukacijske i mentorske formate. Edukacijski formati uključuju posjete knjižnicama i arhivima nezavisne kulture i civilnog društva u Zagrebu uz predavanja stručnjaka koji vode spomenute institucije, radionicu digitalizacije materijala pohranjenih u Centru kao i radionicu osnova uređivanja Wikipedije. Mentorski formati uključuju obradu građe kao što su plakati, sitni tisak, knjige, časopisi i ostali materijali pohranjeni u arhivu Centra te unos u online dokumentacijsku bazu Centra. Mentorski segment je individualiziran tako da se njegovo trajanje, intenzitet i sadržaj prilagođava drugim obavezama volontera/ki kao i njihovim interesima i mogućnostima.
Arhiv Centra sadrži nekoliko tisuća jedinica fizičke građe vezane za različite aspekte suvremene likovne, izvedbene i filmske umjetnosti, književnosti, dizajna, stripa, glazbe, kulturnih politika, urbanizma, arhitekture, civilnog društva, rada udruga u kulturi, aktivizma, subkultura, kulture mladih itd. Na kraju odrađenog volonterskog programa, volonteri/ke će dobiti potvrdu o volontiranju.
Volonterski program u Centru provodi se od 2013. godine. Od tada, program je obuhvatio sve ključne aktivnosti Centra - rad s materijalima (prikupljanje, obrada, katalogizacija i digitalizacija), sudjelovanje u pripremi izložbi, komunikaciju s organizacijama civilnog društva, promociju i sudjelovanje u pojedinim aktivnostima u sklopu studentske prakse kao što su radionica digitalizacije u Multimedijalnom institutu te studijske posjete arhivima i knjižnicama nezavisne kulture i civilnog društva u Zagrebu. Volonteri/ke su pritom, svojim radom, znatno doprinijeli radu i rastu arhiva u Centru.
Centar za dokumentiranje nezavisne kulture kao community arhiv nezavisne kulturne scene od 2011. godine vodi Udruga za promicanje kultura Kulturtreger u partnerstvu s udrugom Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva.
Voditelji Centra su Miljenka Buljević i Marko Kovačić. Centar se nalazi u Klubu Booksa na adresi Martićeva 14d, 10 000 Zagreb.
Vidimo se!
Centar za dokumentiranje nezavisne kulture financijski podržavaju Zaklada Kultura nova, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Gradski ured za kulturu i civilno društvo i Ministarstva kulture i medija RH